Pri napadu panike gre za nenaden intenziven strah ali nelagodje. To lahko vključuje fizične in psihološke simptome. Če doživljate napad panike, je to neprijetna izkušnja, tudi zastrašujoča, ker se v trenutku napada lahko počutite ogrožene, tudi če ne doživljate nevarnosti. Zelo dober način za obvladovanje, ko gre za napad panike je EFT tehnika o kateri si lahko več preberete na https://www.eft.si/panicni-napadi/. Da boste razumeli, kaj so napadi panike in kako se z njimi spopasti, smo v članku zbrali nekaj ključnih podatkov o tej neželeni težavi.
Kaj je napad panike?
Napad panike je običajno nepričakovana epizoda, pri čemer so vključeni intenzivni občutki tesnobe, strahu in fizičnih simptomov, kot je hitro bitje srca, težave z dihanjem, omotica, potenje in tresenje. Napadi običajno v nekaj minutah dosežejo vrhunec, a so simptomi lahko tako močni, da imate občutek resne zdravstvene težave, na primer srčnega napada in celo smrti.
Napadi so značilni za panično motnjo, a se pogosto pojavijo tudi ob anksioznih motnjah, pogosto pri posttravmatskih travmah, obsesivno-kompulzivni motnji ali splošni anksioznosti.
Simptomi napada panike
Napad panike lahko pride spontano, brez opozorilnih znakov. Prav zaradi tega je še bolj neprijetna izkušnja. Simptomi so odvisni od vsakega posameznika, pogosto pa so to:
– Pospešeno bitje srca ali palpitacije.
– Znojenje in tresenje.
– Kratka sapa ali občutek, da ne morete vdihniti.
– Občutek zadušitve.
– Bolečine v prsih.
– Občutek nerealnosti (derealizacija) ali občutek ločenosti od sebe (depersonalizacija).
– Omotica, vrtoglavica ali slabost.
– Občutek, da boste izgubili nadzor ali umrli.
Vzroki za napad panike
Vzroki niso vedno popolnoma znani. Pogosto strokovnjaki sumijo kombinacijo genetskih dejavnikov, kemijskih neravnovesij v možganih in okoljskih stresorjev. Panični napadi so pogostejši pri ljudeh, katerih predniki in družinski člani se s to težavo že spopadajo. Pa tudi pri tistih, ki so doživeli hudo travmo, izgubo ali hud stres.
Tudi vsi, ki imajo bolj občutljiv živčni sistem, so bolj nagnjeni k napadom panike, še posebej v obdobji večjega stresa ali večje psihične obremenitve.
Kako ukrepati ob napadu panike?
On paničnem napadu, je najpomembnejše, da se zavedate, da vas noben od simptomov ne bo resno poškodoval, čeprav se počutite prestrašene.
- Globoko dihajte, vdihnite skozi nos in izdihnite skozi usta. To bo pomagalo, da se bo uravnovesil kisik v telesu, kar bo umirilo živčni sistem.
- Preusmerite pozornost, mislite na stvari okoli sebe, štejte stvari v prostoru ali se osredotočite na nekaj, kar se dogaja izven občutka strahu.
- Pomirite se z afirmacijami, ki vam bodo pomagale. Takšne afirmacije so ‘pomirjen sem’, ‘varen sem’ in podobno. To pomaga pri obvladovanju panike.
- Govorite z nekom, ki vam je blizu ali pa s strokovnjakom za duševno zdravje. Govorjenje vam bo pomagalo, da boste imeli občutek družbe in boste tesnobo lažje prebrodili.
Kako preprečiti napade panike?
Ker panični napadi prihajajo brez opozoril, jih je tudi težko preprečiti. Kljub vsemu pa lahko zmanjšate možnosti za pojav napadov. Na primer:
- S prakticiranjem EFT terapije, kjer vam bo terapevt pomagal zmanjšati pogostost ali pa kar za vedno preprečite napade s tapkanjem po akupresurnih točkah.
- Zdrav življenjski slog, kar pomeni redno gibanje, zdravo prehrano in dovolj spanja. To bo pripomoglo k vašem boljšem psihičnem počutju, posledično boste manj pod stresom.
- Poiščite strokovno pomoč, kot so terapije ETF ali pa kognitivne vedenjske terapije. Včasih se za napade svetuje tudi zdravila, ki uravnavajo anksioznost, kar zmanjša možnost za panične napade.
Zaključek
Napad panike je močna in neprijetna izkušnja, vendar je obvladljiva. S pravilnimi strategijami in podporo lahko tisti, ki jih doživljajo, najdejo načine za zmanjšanje pogostosti in intenzivnosti teh epizod ter ponovno prevzamejo nadzor nad svojim življenjem.